1490200475 goncharstvo svitlovodsk

 

21 березня у приміщенні культурно-просвітницького центру "Дніпро Світ" відкрилася виставка гончарів Світловодщини, що має назву "Відродження древніх традицій і ремесел Крилівщини". Захід, організований відділом культури і туризму Світловодської районної державної адміністрації, став черговою яскравою подією в культурному житті нашого краю.

 

Відкриття виставки було яскравим і веселим. На початку гостей — представників районної влади, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, учнівську молодь — зустріли запальною піснею "До Світловодського району, просим, приїздіть!" у виконанні народного ансамблю "Мрія". 

 

1490200412 goncharstvo svitlovodsk 04

 

Потім до слова запросили голову районної ради Романа Домбровського:

"Приємно бачити, що у "Дніпро Світі" одна виставка змінює іншу, і таким чином прищеплюється любов до народної культури. Чудово, що Світловодщина, окрім тієї краси, яку ми бачимо на щорічних мистецьких виставках, стала й своєрідним осередком гончарства на Кіровоградщині. Аж дух захоплює, коли бачиш створене руками митців!".

1490200464 goncharstvo svitlovodsk 10

 

 

Начальник відділу культури і туризму Світловодської РДА Микола Середенко розповів про розвиток найдавнішого заняття наших пращурів: "Гончарство на наших теренах розвивалося споконвічно. У часи Крилова існували гончарні цехи і гончарні династії. Це мистецтво було призабуте, але з появою на Кіровоградщині майстра Владислава Жука, виникла ідея популяризувати його творчий доробок і з цього почати відродження гончарства у нашому краї".

1490200506 goncharstvo svitlovodsk 12

 

Після офіційної частини гостей запросили до центру, у якому розгорнулися три експозиції. Спочатку глядачам запропонували оглянути виставку "Від глини до глечика", на якій були представлені гончарні роботи молодого майстра Владислава Жука. Уродженець Чигирина переїхав до Світловодщини, бо захопився красою нашого краю, і зараз мешкає у селі Золотарівка. Юнак розповів, що гончарством почав займатися пів року тому — вирішив відродити справу місцевих майстрів Феодосія Чередниченка та Миколи Тотаренка. Цікаво було слухати розповідь майстра про кропіткий і тривалий процес виготовлення гончарних виробів, коли з брусків глини народжуються справжні шедеври гончарства. За словами Владислава, під час роботи, сушки і, особливо, випалу виробів не можна лихословити і мати поганий настрій, бо під час обпалювання глина може тріснути.

"Те що робилося у хорошому настрої — і продається швидко", — пожартував майстер. Щоб досягти бажаного результату, потрібно усе робити послідовно і сплановано, тому спочатку майстер малює свої майбутні шедеври на папері, а потім втілює їх у життя.

Щоб досягти бажаного результату, потрібно усе робити послідовно і сплановано, тому спочатку майстер малює свої майбутні шедеври на папері, а потім втілює їх у життя.

На свято приїхала й колишня землячка Владислава, майстриня з Чигирина Лідія Ключка. Жінка також привезла свою гончарну колекцію.

— У кожен виріб потрібно вкласти душу, тоді він милуватиме око. Тільки люди, які мають терпіння і велике бажання, можуть досягти гарного результату, — переконана майстриня. 

 

На другій експозиції "Мистецтво вогню" глядачі мали змогу познайомитися з творчістю відомих місцевих гончарів Віктора Товкайла, Олександра Овсянікова та Костянтина Мельника, побачити розписи і фарфорові вироби Катерини Шевченко та Ірини Овсянікової, фарфорові вироби Георгія Шевченка.

Сергій Гайдук, провідний методист із збереження культурної спадщини Захарівського музею історії, презентував третю експозицію під назвою "Гончарство нашого краю" середини ХIХ початку ХХ сторіччя, де представлена колекція керамічних виробів вищевказаного музею та персональна виставка мешканця села Захарівка Івана Скрипника.

1490200490 goncharstvo svitlovodsk 41

 

А директор Світловодського краєзнавчого музею Андрій Бутко розповів та продемонстрував школярам рештки гончарних виробів, які були знайдені під час краєзнавчих археологічних розвідок на території Світловодського району та узбережжя Кременчуцького водосховища.

Виставка робіт майстрів гончарства Світловодщини триватиме у культурно-просвітницькому центрі "Дніпро Світ" до середини квітня, тож не пропустіть нагоду побачити мистецтво наших умільців, а можливо, і придбати гарний сувенір. Адреса музею: вул. Миру, 45а.

 

Тетяна Шаповалова

Фото: Ігор Котляров "Світловодськ вечірній"
Джерело: http://svetlovodsk.com.ua/10445-goncharstvo.html