1. Церква Різдва Пресвятої Богородиці с. Іванівка
  1.1. Музей Історії с. Захарівка
2. Свято-Покровський кафедральний Собор м. Світловодськ
  2.1 Православний просвітницький центр Кирила і Мефодія м. Світловодськ
  2.2 Культурно – Просвітницький центр «Дніпро-Світ» м. Світловодськ
3. Церква архістратига Михаїла м. Світловодськ
  3.1 Недільна школа при церкві архістратига Михаїла м. Світловодськ
4. Церква Різдва Пресвятої Богородиці смт. Власівка
5. Цілюще джерело с. Павлівка
6. Церква в іменування зішесття Святого Духа с. Браїлівка
7. Святовознесенська церква с. Павлиш 
8. Спасо Преображенський храм с. Талова Балка
9. Церква Святителя Миколая с. Велика Скельова

 Маршрут «Православне Подніпров’я» приваблює різноманітністтю архітектурних та історичних об’єктів. Переважно це будівлі та останки церкв , які служили в давнину та й досі служать Православ’ю. Маршрут кільцевий, тому якщо виїзд із Кременчука, то без Іванівки, Талової Балки і Великої Скельової. Рекомендований як пізнавально-навчальний тур так і для паломників.

 В центрі села Іванівка стоїть церква Різдва Пресвятої Богородиці, яка має дуже довгу  та цікаву історію свого існування.

ivanivka1

 

 Перша церква в Янові (нині Іванівка) була збудована в 1762 році, коли тут було Новосербське військове  поселення . Це була дерев’яна споруда , яка проіснувала кілька десятиріч. На початку ХХ століття сільська громада прийняла рішення побудувати новий цегляний храм, замість старої дерев’яної споруди, яка з часом зовсім почорніла. Мешканці села Янів та навколишніх сіл зносили яйця та молоко для заміса на цеглу, щоб церква була довговічною та міцною будівлею. Так і сталося - міцні, у 1,5 метра, стіни храму вистояли не одне випробування, навіть під час радянської влади, коли більшовики спробували розібрати будівлю храма.

 Довгий час через всілякі труднощі, служіння у церкві не проводились, і тільки на початку 90-х років у церкві почались ремонтні роботи та відновилось богослужіння .

 ЗА БАЖАННЯМ:

 Якщо маєте час, то обов’язково завітайте до  Захарівського музею історії – справжня скарбниця для любитилів старовини. Сьогодні у музеї налічується майже 25 тисяч різноманітних експонатів , з яких понад 13 тисяч – експонати основного фонду та більше 11 тисяч науково-допоміжного фонду. Це найбільший музей серед районих музеїв Кіровоградщини.Zakharivka

 Відвідувачі музею зможуть побачити різноманітні колекції, а саме: годинників (будильників, наручних, настінних); хустин; теле- та радіо-апаратури; нумізматична колекція; українських вишивок; картинна галерея села; історія Збройних Сил України та СРСР та багато інших...

  Далі прямуєио до міста Світловодськ де у Садовому районі міста Світловодська возвишається своїми куполами Свято-Покровський кафедральний собор, який прикрашає місто вже багато років.

Cerkva 2

 

 Наше місто було збудовано під час радянської влади, тому тут не було жодної церкви. Лише у перші роки незалежної України почалося масове відродження церков, храмів, соборів, і з 1996 року богослужіння відбувалися в приспособленному приміщенні дитячого садочку. В тому ж році протиєрей Олександр Коваленко благословив будівництво нової будівлі храму. В 2005 році будівництво закінчилось і храм був введений в експлуатацію , а наступного 2006 року храму було присвоєно статус собору. Будівля храму була збудована у стилі українського барокко з елементами класицизму. В 2015 році розпочато будівництво свято-Миколаївського храму біля собору, який передстане у візантійському стилі.

 При Свято-Покровському кафедральному соборі в 2006 році було відкрито Православно-Просвітницький Центр Кирила і Мефодія. Щосуботи і неділі тут викладають Церковний Світогляд, Закон Божий, церковний спів, вишивання, бісероплетіння та живопис. У центрі навчаються всі бажаючі, починаючи з 6 років.2P5UbEesnXk

 На базі ПП центру діє галерея живопису «Гармонія душі», яка презентує понад 30 власних картин та роботи учнів центру. Щороку організовуються міські та районні виставки творчості, тут діє Православний Клуб Сім’ї, а також є свій кінозал на 100 місць.

 Свято-Покровський кафедральний собор є приваблюючим для багатьох відвідувачів з інших місць і країн світу й поправу є одним з основних туристичних об’єктів Світловодщини.

 ЗА БАЖАННЯМ:

 Якщо час дозволить завітайте до КПЦ «Дніпро-Світ», який став новим цікавим місцем для відвідування усіх небайдужих до мистецтва. Зараз на постійній основі  у центрі діють художня галерея, зала декоративно-ужиткового мистецтва, історічно – краєзнавча експозиція (філія Захарівського музею історії).

Dniprosvit.01

 Цікаво, що експозиції центру змінюються майже кожного місяця, тому «Дніпро-Світ» центр постійно приваблює все більше й більше відвідувачів.

 У центрі працює інформаційно-туристичний центр Світловодського краю , де ви завжди зможете отримати цінну інформацію  про туристичні об’єкти, цікаві події та ознайомитися з найкращими туристичними маршрутами Світловодщини.

 Далі маршрут пролягає до Храму архістратига Михаїла, який знаходиться у живописному куточку міста Світловодськ, біля Табурищанського озера. Будівля храму була збудована в 1989 році під керівництвом архитектора Трегубова В.А.  Розмальовував храм художник Євген Курбалі. Довгі роки це був єдиний діючий храм у місті Світловодську.Cerkva 5

 

 А далі маршрут приведе вас до ще однієї Церкви Різдва Пресвятої Богородиці, яка розташована в центрі селища Власівка. Будівля церкви прикрашає селище з 1993 року. Церква належить до Олександрійскої Єпархії й регулярно проводить богослужіння кожної суботи та неділі, а також на всі церковні свята. В церкві схороняються кілька десятків мощей святих.Vlasivska cerkva

 Прямуємо далі в село Павлівка, де є «святе місце» , як його прозвали місцеві жителі- це місце , де тече джерельна вода. Ця вода напувала козаків та чумаків, і нині наповує всіх бажаючих.

 У наші часи місцеві жителі облаштували каменем зручне місце підходу до води. І з 2012 року у селі Павлівка з’явилася своя незвичайна пам’ятка та окраса. З кам’яної стіни б’ють сім струменів , кожен з яких має свою назву : Здоров’я, Щастя, Кохання, Краса, Успіх, Розум та Надія. Вода в джерелі смачна ,не дає накипу та осаду. І навіть був проведений хімічних аналіз води, який підтвердив відсутність шкідливих речовин. Місцеві вихваляють цілющі властивості джерельної води, яка позитивно впливає на організм та лікує від багатьох хвороб.

tselusche dgerelo 3

 Тож і ви не забудьте напитися джерельної води та взяти трохи з собою...

 Прямуємо до села Браїлівка, де просто посеред поля є цікавий туристичний об’єкт – це церква в іменування зішесття Святого Духа. Це одна з найстаріших церков краю, яка була закладена ще в 1806 році. Побудував церкву поміщик поручик Ілля Георгійович Петкович. Церкву освятили в 1811 році і вона майже 100 років була діючою.brailivka2

 Під час радянської влади, церкву спіткала доля багатьох храмів на нашій землі: будівлю церкви  довгі роки використовували під склад де зберігали добрива, комбікорми,  запчастини до тракторів, тому будівля храму почала руйнуватися. На початку 90-х років злочинці , які шукали монети, посуд, церковне приладдя, зруйнували підлогу й вирили глибокі ями посеред церкви.

 Сьогодні ця будівля не має ані вікон, ані стелі, ані підлоги, але все одно люди збираються тут на великі свята й богослужіння. Мешканці села не втрачають надії на відновлення  храму, який, до речі, має офіційний статус пам’ятки архитектури місцевого значення початку ХІХ століття .

 Далі відвідування Святовознесенської Церкви в селі Павлиш.

 З Павлиша прямуємо до села Талова Балка, яке приваблює як туристів так і паломників, бо тут знаходиться один з найстаріших у Світловодському краї храм, який зветься Спасо-Преображенський . Храм було побудовано в 1806 році на кошти поміщика Федора Артемовича Боровського. У роки радянської влади храм було частково використовано під сховище зерна, що, напевно, й зберегло його як споруду. На сьогоднішній день храм реставрується, дякуючи благодійникам.  Сучасна молодь має можливість повінчатися та охрестити своїх дітей у одному з найстаріших храмів краю...

Talova balka 2

 

 Завершуємо наш тур у селі Велика Скельова, де на початку ХХ століття почалася будівля земської школи. У ті часи в селі був такий собі «меценат» Сударенко Юхим Якович, який дуже добре грав на скрипці і був грамотною людиною. Саме він зробів дуже багато для будівництва школи, а саме зводив стіни приміщення.  У той час будівельного матеріалу майже не було, тому селяни брали глину за селом і потім самі обпікали в печі на цеглу. Будівлю закінчили в 1914 році і відтоді там запрацювала школа.

zemska shkola

 

 Спочатку це була церковно-приходська школа для місцевих дітей. Під час радянської  влади деякі роки у приміщенні розміщувалася сільрада, а також була початкова школа.

 З 1997 року в приміщенні колишньої школи оселилася церква. Будівлю прийшлось ремонтувати, бо дах просів і вікон не було. Прихожани церкви своїми силами відновили приміщення, прикрасили всередені іконами та рушниками. Сьогодні церква Святителя Миколая гарно убрана в українському стилі де відбуваються служіння кожної субботи та неділі і на великі свята.