Свято-Покровський кафедральний собор 

м. Світловодськ 

   У Садовому районі міста Світловодська величається своїми куполами Свято-Покровський кафедральний собор, який прикрашає місто вже багато років.

   Наше місто було збудовано під час радянської влади, тому тут не було жодної церкви. Лише в перші роки незалежної України почалося масове відродження церков, храмів, соборів, і з 1996 року богослужіння відбувалися в пристосованному приміщенні дитячого садочка. В тому ж році протоієрей Олександр Коваленко благословив будівництво нової будівлі храму. В 2005 році будівництво закінчилось і храм був введений в експлуатацію , а наступного 2006 року храму було присвоєно статус собору. Будівля храму була збудована у стилі українського бароко з елементами класицизму. В 2015 році розпочато будівництво свято-Миколаївського храму біля собору, який постане у візантійському стилі.

  При Свято-Покровському кафедральному соборів 2006 році було відкрито Православно-просвітницький Центр Кирила і Мефодія. Щосуботи і щонеділі тут викладають Церковний Світогляд, Закон Божий, церковний спів, вишивання, бісероплетіння та живопис. У центрі навчаються всі бажаючі, починаючи з 6 років.

   На базі ПП центру діє галерея живопису «Гармонія душі», яка презентує понад 30 власних картин та рроботи учнів центру. Щороку організовуються міські та районні виставки творчості, тут діє "Православний клуб сім’ї, а також є свій кінозал на 100 місць.

  Свято-Покровський кафедральний собор є привабливим для багатьох відвідувачів з інших місць і країн світу й дійсно є одним з основних туристичних об’єктів Світловодщини.

Cerkva 1

 

   


 

 

Церква архістратига Михаїла 

м. Світловодськ

  Храм архістратига Михаїла знаходиться у живописному куточку міста Світловодськ, біля Табурищанського озера. Будівля храму була збудована в 1989 році під керівництвом архітектора Трегубова В.А.  Розмальовував храм художник Євген Курбалі. Довгі роки це був єдиний діючий храм у місті Світловодську.

Cerkva.Tabur 1000x833

 


 

Спасо-Преображенський храм

с. Талова Балка

 Наш туристичний маршрут починається в селі Талова Балка Світловодсько району. Це село приваблює як туристів так і паломників, бо тут знаходиться один з найстаріших у Світловодському краї храм, який зветься Спасо-Преображенський . Храм було побудовано в 1806 році на кошти поміщика Федора Артемовича Боровського. У роки радянської влади храм було частково використовано під сховище зерна, що, напевно, й зберегло його як споруду. На сьогоднішній день храм реставрується, дякуючи благодійникам.  Сучасна молодь має можливість повінчатися та охрестити своїх дітей у одному з найстаріших хармів краю...

        

talova balka 1       

 

 

 

 

Земська лікарня 

с. Глинськ

 Однією з найстаріших лікарень Кіровоградсдської області є Глинська дільнича лікарня, що побудована в 1909 році та почала діяти як земська, завдяки медичній реформі царського уряду, розпочатої в другій половині ХІХ століття, аби покращити стан лікування селян.

 У період громадянської війни лікарня обслуговувала червоноармійців та хворих на тиф. Після надання Глинську статусу районого центру в 1925 році було добудовано головний корпус.  У роки ІІ Світової війни лікарня була зайнята окупантами та частково зруйнована , навіть в останній рік окупації (1943) використовувалась як конюшня. У 1945 році всі корпуси лікарні відновлено. Протягом другої половини ХХ століття лікарня збільшувалась й була важливим медичним об’єктом у Глинську й навколішних сіл.

 Але внаслідок чергової медичної реформи, вже в сучасній Україні в 2013 році, Глинську лікарню було закрито, а приміщення колишньої земської лікарні перетворилось на об’єкт архітектурної спадщини...

 glinska likarnja

 

 

Земська школа 

с. Глинськ

      Ще один з цікавих об’єктів у селі Глинськ є будівля земської школи села. Наприкінці ХІХ століття охочих до навчання було багато, тому в 1903 році в селі було зведено приміщення однокласної школи. Це була церковно-приходська школа, яку збудували за кошти громади. Будівля розташована біля церкви Святого Михаїла в центрі села. Але ця школа не могла задовільнити освітніх потреб жителів села, тому через кілька років за рішенням земської ради на кошти місцевої громади, земства і на пожертвування меценатів в 1911 році тут було збудовано ще одну школу, яка зберіглася до сьогоднішнього дня і разом з дільничою лікарнею є найстарішою спорудою в селі.

    До 1932 року школа була семирічною, а після - вже середньою. У приміщенні школи здобули освіту кілька поколінь глинчан й сьогодні школа по праву пишається своїми випускниками, деякі з них стали відомими людьми.

 glynska shkola

 

 

Земська школа, нині церква святого Миколая  

с. Велика Скельова

       На початку ХХ століття в селі Велика Скельова почалася будівля земської школи. У ті часи в селі був такий собі «меценат» Сударенко Юхим Якович, який дуже добре грав на скрипці і був грамотною людиною. Саме він зробив дуже багато для будівництва школи, а саме - зводив стіни приміщення.  У той час будівельного матеріалу майже не було, тому селяни брали глину за селом і потім самі обпікали в печі на цеглу. Будівлю закінчили в 1914 році і відтоді там запрацювала школа.

     Спочатку це була церковно-приходська школа для місцевих дітей. Під час радянської  влади деякі роки в приміщенні розміщувалася сільрада, а також була початкова школа.

    З 1997 року в приміщенні колишньої школи "оселилася" церква. Будівлю довелося ремонтувати, бо дах просів і вікон не було. Прихожани церкви своїми силами відновили приміщення, прикрасили всередені іконами та рушниками. Сьогодні церква Святителя Миколая гарно убрана в українському стилі, де відбуваються служіння кожної суботи та неділі і на великі свята.

 zemska shkola

 

 

 

Реальне училище цесаревича Олексія 

с. Микільське

 У селі Микільському є ще одна стара будівля, якій понад 100 років, – це реальне училище імені цесаревича Олексія. Воно було збудовано в 1908 році з нагоди народження первістка й спадкоємця царського престолу Олексія Миколайовича.

 У Російскій імперії в реальних училищах навчалися 6-7 років, і потім випускники мали право на вступ до вищих технічних і сільскогосподарських навчальних закладів (інститутів).

 У Микільскому реальному училищі викладали російську мову, історію Росії, географію, арифметику, закон Божий і інші предмети. Його випускники мали можливість продовжити навчання у ремісничому училищі, яке було організовано при школі, де випускникам  присвоювалося звання столяра і видавався безкоштовно весь столярний інструмент.

 Після 1920 року Микільське реальне училище було перетворено на школу. Під час ІІ Світової війни школа була закрита, і до грудня 1943 року в школі знаходилась німецька управа.

 Коли в 1983 році в селі збудували нове приміщення школи, на базі колишнього реального училища було створено сільськогосподарське  професійно-техничне училище. Проте в 1998 році це училище об’єднали з Світловодським ПТУ №5, відтоді Микільське училище фактично перестало виконувати свою навчальну функцію. Тому Микільське реальне училище залишається цікавим архітектурним об’єктом і може претендувати на отримання статусу об’єкта культурної спадщини.  

uchilische 1       uchilische 2

 

 

 

Руська православна старообрядницька церква 

с. Микільське

 У селі Микільському знаходиться архітектурна пам’ятка за номером №112-кв – це будівля церкви Руської православної старообрядницької церкви Білокриницької ієрархії на честь Різдва Пресвятої Богородиці й належить до Київської єпархії.

Церкву збудували на кошти прихожан у 1911 році, вона була розрахована вмістити до 250 віруючих. У середині цей старообрядський храм як і всі інші, нічим не відрізняється  від православних, хіба що тим, що в ньому церковні півчі розділені на чоловічу і жіночу половини.

У 1932 році більшовики позбавили храм його бані (купола), та перетворили приміщення на гуртожиток. Станом на сьогодні храм працює , відвідують його дуже мало прихожан, лише 25-30.

staroobrjadska tserkva

 

 

 

 

Церква в іменування зішесття Святого духа 

с. Браїлівка

 У селі Браїлівка просто посеред поля є цікавий туристичний об’єкт – це церква в іменування зішесття Святого Духа. Це одна з найстаріших церков краю, яка була закладена ще в 1806 році. Побудував церкву поміщик поручик Ілля Георгійович Петкович. Церкву освятили в 1811 році і вона майже 100 років була діючою.

Під час радянської влади, церкву спіткала доля багатьох храмів на нашій землі: будівлю церкви  довгі роки використовували під склад, де зберігали добрива, комбікорми,  запчастини до тракторів, тому будівля храму почала руйнуватися. На початку 90-х років злочинці , які шукали монети, посуд, церковне приладдя, зруйнували підлогу й вирили глибокі ями посеред церкви.

Сьогодні ця будівля не має ані вікон, ані стелі, ані підлоги, але все одно люди збираються тут на великі свята й богослужіння. Мешканці села не втрачають надії на відновлення  храму, який, до речі, має офіційний статус пам’ятки архітектури місцевого значення початку ХІХ століття .

brailivka1   brailivka2

brailivka3       brailivka5

 

 

 

Церква Різдва Пресвятої Богородиці 

с. Власівка

 

Є в центрі селища Власівка церква Різдва Пресвятої Богородиці. Будівля церкви прикрашає селище з 1993 року. Церква належить до Олександрійскої єпархії й регулярно проводить богослужіння кожної суботи та неділі, а також на всі церковні свята. В церкві схороняються кілька десятків мощей святих.

 Vlasivska cerkva

 


 

 

Церква Різдва Пресвятої Богородиці 

с. Іванівка

 

В центрі села Іванівка стоїть церква Різдва Пресвятої Богородиці, яка має дуже довгу  та цікаву історію свого існування.

Перша церква в Янові (нині Іванівка) була збудована в 1762 році, коли тут було Новосербське військове  поселення . Це була дерев’яна споруда , яка проіснувала кілька десятиріч. На початку ХХ століття сільська громада прийняла рішення побудувати новий цегляний храм замість старої дерев’яної споруди, яка з часом зовсім почорніла. Мешканці села Янів та навколишніх сіл зносили яйця та молоко для заміса на цеглу, щоб церква була довговічною та міцною будівлею. Так і сталося - міцні, у 1,5 метра, стіни храму вистояли не одне випробування, навіть під час радянської влади, коли більшовики спробували розібрати будівлю храма.

Довгий час через всілякі труднощі, служіння у церкві не проводились, і тільки на початку 90-х років у церкві почались ремонтні роботи та відновилось богослужіння .

ivanivka1   ivanivka2


 

 

Школа ім. Сухомлинського 

cмт. Павлиш

 Історія будівлі Павлиської школи імени Сухомлинського починається з далекого 1907 року, коли земство та селяни погодилися  на будівництво нової чотирикласної  школи. Протягом 1908-1910 років з селян  збирали податок 2 крб. з кожної десятини їх землі, й потім  ці гроші  було використовано  на будівництво  школи. Школу збудували неподалік від церкви, це був  двоповерховий  кам’яний будинок з червоної цегли, з великими світлими вікнами.

До революції 1917 року в школі навчалися переважно хлопці, для них було побудовано майстерню , в якій навчали столярному ремеслу. Була при школі й невеличка бібліотека. Після революції школа стала семирічною. В 1938 році випустили перших  десятикласників. В 1957 році до основної будівлі школи добудували  новий корпус , і на початку  60-х років  навчання в школі було переведено  на кабінетну систему.

У вересні 1970 року  постановою Ради Міністрів УРСР, школі було присвоєно ім’я В.О. Сухомлинського – видатного українського педагога, публіциста, письменника, поета, який пропрацював 22 роки в цій школі. 

shkola suhomlinskogo